‘De Nederlander door de jaren heen – Op zoek naar dé Nederlandse identiteit’
Herman Pleij probeert te verklaren waarom we in Nederland bepaalde beslissingen nemen en waarom we ons op een bepaalde manier gedragen: een land dat bedreven is in compromissen en draagvlakken. Ook eigenschappen als lompheid en directheid worden vaak aan Nederlanders toegeschreven. Hij verkent daarbij de cultuurhistorische achtergronden van Nederland en gaat op zoek naar de identiteit van Nederland en de invloed die ‘tijd’ daarop heeft gehad. Deze lezing maakt deel uit van het programma TIJD.
Hoe zitten wij in onze tijd?
Ons leven draait om tijd, maar hoe kan het toch dat een uur de ene keer lang duurt en dan weer kort? En waarom lijkt de tijd steeds sneller te gaan naarmate we ouder worden? Ondanks dat een uur toch altijd zestig minuten telt is de beleving van tijd voor ieder mens en in elke situatie anders. Tijd als vriend geeft je de gelegenheid om dingen te doen. Het brengt wijsheid en heelt wonden. Maar tijd kan ook tegen ons werken. Tijd is er nooit genoeg, het gevecht tegen de tijd is een verloren strijd.
De bieb verkent dit jaar het fenomeen TIJD met iedereen die geïnteresseerd is in de achtergrond van een thema waar je dagelijks mee te maken hebt. Vanuit een breed perspectief kijken we naar de vraag hoe tijd een rol speelt in ons leven. We belichten tijd als fysiek fenomeen en als innerlijke beleving met een eigen dynamiek. Dit jaar organiseert de bieb een studium generale, een zestal avonden waarin wetenschappers op toegankelijke wijze het fenomeen TIJD benaderen vanuit de Cultuurgeschiedenis, Filosofie, Maatschappij, Cultuur & Sociologie, Brein en Natuur- en Sterrenkunde.
More Info: Website Bibliotheek Den Bosch
Locatie: Stadsbieb Den Bosch